Proč jsou na merino vlně žmolky a jak je odstranit?

Proč jsou na merino vlně žmolky a jak je odstranit?

29. 08. 2024, 07:17

Merino vlna je prostě úžasná - hebká, teplá a schopná přizpůsobit se teplotě. Ale jak to tak bývá, občas se může na našich oblíbených merino kouscích objevit drobné "kuličky" nebo žmolkování. Ačkoliv to může na první pohled vypadat, že je to vadou, je to ve skutečnosti úplně normální a přirozený jev.

Merino ovce, ze kterých se získává tato magická vlna, mají vlákna tak jemná, že jsou skoro až pohlcena svou vlastní měkkostí. A právě ta jemnost je příčinou těchto malých kuliček, které se mohou vytvořit na povrchu našich oblíbených merino kousků. Ale nebojte se, žmolkování není žádným problémem!

Na rozdíl od některých umělých materiálů, kde žmolkování může být důsledkem běžného opotřebení, u merino vlny je to přirozený proces. Vlastně to nemá žádný vliv na to, jak naše oblečení funguje - stále nás hřeje, chladí a zůstává pohodlné.

A co teprve je nejlepší - žmolkování lze snadno odstranit! Stačí použít jemný kartáč nebo speciální hřeben na odstraňování žmolků, a vaše merino kousky budou opět vypadat jako nové.

 

Jak žmolky na oblečení vznikají?

Žmolkování není známkou nekvalitní vlny, ale ve skutečnosti je to pravý opak. 

Žmolkování, neboli pilling, je problémem mnoha materiálů, hlavně těch přírodních. Nejčastěji jsou jím postiženy tkaniny a pleteniny z vlny, viskózy (zejména té bambusové), ale i buretového hedvábí a bavlny. Ale trpí jím i materiály umělé, typicky třeba polyesterové vlákno.

Žmolky jsou v podstatě drobné uzlíčky a jsou výsledkem mechanického opotřebení oděvu a nesouvisí s kvalitou materiálu. Zpravidla se u oblečení tvoří v místech otěru, tedy např. s pásy v autě, pod kabelkou nebo batohem, na lemech rukávů, v místě jejich tření o boky při chůzi, v podpaždí nebo na ramenou a u žen i v oblasti prsou, kde dochází ke tření o vrchní vrstvu oblečení. U batolecího oblečení pak na kolínkách, bříšku a loktech. U oděvů starších dětí se žmolky vyskytují na naprosto nepochopitelných místech v závislosti na živosti a podnikavosti dítěte.

Při nošení oděvu se uvolňují některá tenčí vlákna a jemné chloupky ze svazku příze, mechanickým třením se zamotávají s vlákénky a jemnými vlasy okolního materiálu, zacuchají se a vytvoří pevný smotek napojený do původní struktury textilie. Je to naprosto přirozený proces vlastní veskrze všem přírodním materiálům, a v podstatě nijak nevypovídá o kvalitě postiženého kousku oděvu (ač je to tak někdy mylně vnímáno, jak zákazníky, tak výrobci). U vlny je to přesně naopak - čím je vlákno jemnější a nadýchanější, tím více bude žmolkovat, protože obsahuje větší množství tenkých chloupků a volnější struktura pleteniny dává větší příležitost k vytvoření nerozlučného přátelství s okolními vlákny.

Na vznik žmolků jsou tedy nejnáchylnější nejdražší druhy vlny - kašmír, angorská vlny, alpaka anebo právě merino. A samozřejmě, čím jemnější merino, tím více žmolků.

 

Jak minimalizovat tvorbu žmolků

Vzniku žmolků na merino oblečení lze částečně předcházet. Především je třeba pamatovat na jeho správné praní.

Vinu za nadměrné tvoření uzlíků může mít špatná údržba, zejména používání aviváže, pracího prostředku s obsahem silikonů a dalších změkčovadel, stejně jako praní v nešetrném prostředku, který vlákna vysuší a zvýší jejich třepení. Ideální je prát oblečení otočené naruby, nedochází tak ke zvyšování mechanického namáhání vnější strany a pozastavíte žmolkování v průběhu praní.

Dále pak vzniku nopků a nevzhledných uzlíků nahrává sušení v sušičce, stejně jako nešetrné ždímání. To navíc může vlněné prádlo srazit nebo způsobit jeho zplstnatění (obvykle však zapříčiní oba nechtěné projevy naráz). A samozřejmě je na místě jistá opatrnost v průběhu používání - nepřetahovat přímo přes vlněné oblečení popruhy batohů, pásů od auta, ani neoblékat vlnu pod hrubé a "chlupaté" bundy (typicky podšívka z fleecu může stav vlny o hodně zhoršit.)

Pozor je třeba dávat také na nadměrné ždímání. Problémové může být i sušení v sušičce prádla (i když některé spotřebiče již mají speciální program pro sušení vlny).

Žmolky k tomuto přírodnímu materiálu bohužel neodmyslitelně patří. Myslete proto na šetrnou péči, díky které můžete jejich vzniku alespoň částečně zabránit.

  1. Pečlivě dodržujte pokyny praní. 
  2. Když perete oblečení z merino vlny, nezapomeňte ho před praním obrátit naruby. Při praní v pračce využijte prací program na vlnu nebo vyperte své oblečení v ruce. 
  3. Na vlněné oděvy používejte prací prostředky na vlnu. Velmi dobré je používat prostředek s lanolinem, který obalí chlup vlny, uhladí ho a ten pak nemá takovou tendenci žmolkovat. 
  4. Perte jednotlivé barvy oblečení odděleně. Žmolky jsou více patrné, pokud perete dohromady více barev. 
  5. Nepřetěžujte pračku! Když dáte všechny své merino kousky do pračky, ponecháte malý prostor pro pohyb oděvu, což může podpořit žmolkování.
  6. Zamysli se, zda tvoje merino oblečení vůbec potřebuje prát. Merino vlna je přirozeně odolná vůči skvrnám a také vůči tělesným pachům, proč oblečení nezkusit jednoduše vyvětrat. 
  7. Pokud budete merino prát, vysušte oblečení na plocho buď na ručníku nebo na sušáku na prádlo.
  8. Pokud můžete, snažte se minimalizovat tření a oděr svého oblíbeného merina.  

 

Jak odstranit žmolky na merino oblečení

Drásají vám žmolky, nopky nebo uzlíky nervy a už už se vidíte s odžmolkovačem v ruce? V zásadě na tom není nic špatného. Jen je třeba postupovat s nejvyšší opatrností. Pamatujte na to, že odžmolkováním se tento proces nijak nezastaví a časem se na oblečení uzlíky objeví znovu.

Odžmolkováním odebíráme část materiálu, čímž pochopitelně snižujeme jeho hustotu a hmotnost. V případě merino vlny tímto způsobem také částečně snižujeme tepelný komfort, který nám tento materiál zprostředkovává.

Pokud se už pro tento proces rozhodnete, existuje několik způsobů, jak to udělat: ručně, dětským hřebínkem, tupou žiletkou nebo ručním elektrickým zařízením. Za mě je nejlepší řešení žmolky odstranit ručně. Ostatní alternativy jako je žiletka či elektrický strojek na žmolky doporučujeme v minimální míře. I když budete sebeopatrnější, můžete poškodit přízi vlny a na malou nenápadnou dírku je hned zaděláno. Doporučujeme se však žmolků nezbavovat příliš často a postupovat tak, abyste nepoškodili další vlákna a tvorbu uzlíků tím pádem nechtěně nepodpořili. A také je třeba si dát pozor na typ pleteniny, který tímto způsobem ošetřujeme. Pokud bychom měli např. směsový materiál, může se stát, že postupně odstraníme většinu vlněného vlákna a zůstane nám jen příměs. U merina s hedvábím to problém není, hedvábí funguje i samostatně, a navíc struktura hedvábí dokáže vlnu docela hezky podržet v pletenině. Ale třeba u kombinace merino - polyester to zavání opravdovým průšvihem. Kluzké polyesterové vlákno vlnu neudrží a opravdu je možné o ni, v nejvíce namáhaných, místech přijít.

 

Až příště uvidíte malé kuličky na svém merino oblečení, pamatujte si, že to je jen důkazem toho, jak živý a přirozený je tento materiál. A že žmolkování je jen malým připomenutím toho, kolik dobrodružství a radosti jsme společně prožili!

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Dobrý den, na našem webu používáme cookies, abychom zjistili kolik lidí navštěvuje webové stránky a jaké služby je zajímají. Tyto soubory můžeme používat pouze s vaším souhlasem.

Souhlasím
Nastavení