Kvalitnější spánek / Vlna pomáhá rychleji usnout a déle spát

Kvalitnější spánek / Vlna pomáhá rychleji usnout a déle spát

13. 03. 2024, 08:53

Dobrý spánek je důležitý. Dopady špatného spánku se mohou projevovat jako řada negativních fyzických, neurologických a psychických účinků na zdraví člověka. Tyto zahrnují oslabený imunitní systém, zvýšené riziko deprese a špatného fyzického zdraví. Jedním ze způsobů, jak zlepšit kvalitu spánku, je prostřednictvím kombinace oblečení na spaní a ložního prádla, které podporují mikroklima v posteli. Vlna je přírodní a pomáhá takové prostředí vytvářet.

 

Bylo vědecky prokázáno, že vlněné oblečení a ložní prádlo zlepšují kvalitu spánku.

Nejnovější studie provedená vědci ze Sydneyské univerzity (University of Sydney) zjistili, že dospělí nosící vlněné oblečení na spaní usnuli za pouhých 12 minut ve srovnání s 22 a 27 minutami u těch, kteří nosí polyester a bavlnu.

„Vlna pomáhá regulovat vaši tělesnou teplotu a déle vás udrží v takzvané ‚zóně tepelného komfortu‘,“ vysvětluje docent Chin Moi Chow z University of Sydney. "Proto nejen rychleji usnete, ale také budete mít hlubší a méně roztříštěný spánek."

Studie zjistila, že tyto výhody byly nejvíce relevantní pro starší spáče.


12 minut
vlna


22 minut
polyester


27 minut
bavlna

Odkaz na výzkumný list

 

Vliv oblečení a lůžkovin na spánek při okolní teplotě 17 °C a 22 °C.

Dřívější studie, kterou provedla také Univerzita v Sydney, zkoumala účinky typu vláken a ložního prádla na spaní při okolní teplotě 17 °C a 22 °C.

Sedmnáct zdravých mladých dospělých podstoupilo 9 nocí polysomnografického testování a zjistili, že čas potřebný k usnutí se výrazně zkrátil, když spali v superjemné vlně Merino, s trendy prodloužení celkové doby spánku a účinnosti spánku ve srovnání s bavlněným oblečením na spaní.

Skupina usnula v průměru rychleji, když měla na sobě vlnu Merino, za 11 minut, zatímco v bavlně to trvalo v průměru 15 minut. Výzkumný článek byl publikován v časopise Nature and Science of Sleep (2016).

Odkaz na výzkumný list

 

Ložní výrobky z merino vlny oficiálně uznané jako vhodné pro astmatiky a alergiky.

Mezinárodní certifikační orgán Allergy Standards Limited (ASL) oficiálně uznal lůžkoviny vyrobené z vlny Merino jako vhodné pro astmatiky a alergiky.

Vývoj nového certifikačního standardu (ASP: 02-25/101) byl podpořen recenzovanými vědeckými články a konzultacemi s odborníky na dané téma v oblasti astmatu a alergií.

Nový dodatek k certifikaci astmatu a alergií pro lůžkoviny obsahující vlnu Merino (ASP:02-25/101) byl schválen vědeckým výborem ASL, přezkoumán nezávislou skupinou lékařských expertů v oblasti astmatu a alergií a je nyní k dispozici aby výrobci lůžkovin otestovali své výrobky a získali certifikaci.

Odkaz na certifikaci

 

,,Vlněné spaní"

Srovnávací termofyziologické výhody vlněných přikrývek ve srovnání s přikrývkami ze směsi bavlny a akrylu ukázal Umbach pomocí laboratorních měření a studií lidského spánku. Autor dospěl k závěru, že vlněné přikrývky poskytují lepší tepelnou izolaci a odvod vlhkosti než bavlněné či akrylové přikrývky.

Další výzkum zjistil, že vlněné podložky (prostěradla) prodlužují dobu spánku REM (Rapid Eye Movement, česky Rychlé pohyby očí) a že vlněné povlečení (peřiny s podložkou nebo bez podložky) zvyšují REM spánek o 25 % a umožňují větší přirozené ochlazení pokožky spojené se spánkem ve 4. fázi. Subjekty této studie také hodnotily vlněné povlečení jako pohodlnější.

U dospělého člověka představuje REM fáze asi 90–120 minut, tedy asi 20–25 % doby spánku. Tento podíl klesá s věkem; u novorozenců tvoří plných 80 %. Stárnutím ale není REM fáze zasažena tolik, jako NREM (non-REM) fáze spánku.

Ukázalo se, že dospělí spící na vlněných podložkách (prostěradlech) spí klidněji a probouzejí se s pocitem svěžesti („cítí se lépe“). Ve srovnání s jinými typy vláken poskytují vlněné podložky větší difúzi tlakových bodů, lepší izolaci a lepší absorpci potu, takže jsou pohodlnější.

Pacienti trpící fibromyalgií (rozptýlená chronická bolest a přítomnost citlivých bodů) vykazovali významné snížení bolesti a výrazné zlepšení hodnocení kvality spánku (Pittsburghský index kvality spánku), když spali na vlněné podložce.

Postižené pacienty bylo třeba méně často otáčet nebo převalovat na podložce z ovčí vlny a vytvořilo se u nich méně dekubitů v důsledku sníženého hromadění vlhkosti z přirozeného transportu vlhkosti vlny a prodyšnosti.

Tento velmi solidní a současný soubor vědeckých důkazů, který neustále roste, ukazuje, že vlna je prospěšná pro dobrý spánek pro starší i mladší dospělé. Zejména vlna podporuje lepší spánek pro nemocné spáče.

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Dobrý den, na našem webu používáme cookies, abychom zjistili kolik lidí navštěvuje webové stránky a jaké služby je zajímají. Tyto soubory můžeme používat pouze s vaším souhlasem.

Souhlasím
Nastavení