Dobrý den, na našem webu používáme cookies, abychom zjistili kolik lidí navštěvuje webové stránky a jaké služby je zajímají. Tyto soubory můžeme používat pouze s vaším souhlasem.
Proč ovčí vlna
Co když vám řeknu, že existuje látka, která v zimě hřeje, v létě chladí, zahřeje vás i mokrá, blahodárně působí na klouby a svaly, nemačká se, nezapáchá, působí antibakteriálně, jen tak neshoří a přes své vlastnosti je stále lehká a tenká?
Je až s podivem, že její tajemství netkví v nejmodernějších technologiích, ale v čistě přírodním materiálu.
Ovčí vlna z oveček plemena merino je nejjemnější a nejměkčí vlna na světě. Její přirozené výhody jsou tak velké, že se jí žádná jiná vláknina – přírodní ani umělá – nevyrovná.
Co všechno ovčí vlna nabízí?
Teplotní stálost
Ovčí vlna má termoregulační a izolační vlastnosti. Ovčí vlas se smršťuje a roztahuje podle teploty okolí. Díky tomu je schopna přebírat tělesnou teplotu a nedochází k nadměrnému pocení nebo pocitu zimy. Při kontaktu s lidským tělem se vlna zahřeje na teplotu 36,6 °C a udržuje ji na stejné úrovni, bez ohledu na okolní podmínky, a to i při vysokých i velmi nízkých teplotách.
Ve vlněném oblečení je po celý rok příjemně teplo bez zbytečného přehřívání, čímž má vlna široké využití i během léta.
Blahodárné teplo ovčí vlny
Suché teplo, které ovčí vlna vytváří také díky schopnosti odvádět vlhkost, pomáhá při bolestech svalů, kloubů, páteře a je blahodárné pro krevní oběh. Revmatici, osoby trpící migrénami nebo ledvinovými či gynekologickými obtížemi.
Vlněné pásy a ortézy vám prohřejí bolavé místo a pomohou tělu se rychleji zregenerovat. Lanolín, který je přirozenou složkou ovčí vlny je schopen zklidňovat podrážděnou pokožku a má dokonce omezené protizánětlivé účinky.
Hřeje, i když se zpotíte nebo promoknete
Pokud je merino vlna známá, je to většinou svým “hřejivým“ potenciálem. Dalším velmi výrazným benefitem je, že díky přirozené cirkulaci merino vlna absorbuje a následně odpařuje vlhkost do vnějšího prostředí. Pokud je vám tedy příliš horko, dokáže přebytečné teplo z vnějšku 1. vrstvy odvést od těla. Tento užitek tedy nevylučuje využívání merino 1. vrstvy ani v létě. Jasně z něj vyplývá, že merino je zcela ideální první vrstvou do hor, kde i v létě zažijete velké teplotní rozdíly.
Ovčí vlna dobře absorbuje vlhkost, vstřebá vodu v objemu více než 30 % své hmotnosti. Vlhkosti se ovčí vlna sama snadno zbaví, jakmile se opět dostane do suchého prostředí.
Přirozeně antibakteriální
Keratin ve vláknech ovčí vlny rozkládá nežádoucí bakterie a oděv tak vydrží déle bez zápachu. Je prokázáno, že ovčí vlna je hypoalergenní. Dodnes nebyla prokázána žádná alergie z přikrývek z ovčí vlny. Právě naopak, vše nasvědčuje tomu, že vlněné přikrývky jsou pro alergiky velice vhodné. Dokonce jsou často označovány jako přírodní duté vlákno. Ovčí vlna totiž odpuzuje roztoče a jiné mikroorganismy způsobující mimo jiné i alergické reakce.
Přirozená UV odolnost
Přirozená ochrana proti UV záření je na velmi vysoké úrovni a s přehledem deklasuje bavlnu a většinu syntetických materiálů.
Nenáročná na údržbu
Vlákna vlny merino mají na povrchu malé šupinky, které si poradí s běžnými nečistotami a usnadňují čištění. Stačí vytřepat. Pokud ji, ale budete potřebovat vyprat doporučuje se ruční praní ve vodě do 30 °C s přídavkem lanolinu. Vodu pak z ovčí vlny vymačkat a sušit na vodorovné ploše ve stínu.
Je šetrná k přírodě
Ovčí vlna je 100 % přírodní materiál, který se získává střiháním ovcí. Ovčí vlnu, jako materiál, tedy můžeme chápat jako přírodní obnovitelný zdroj. Ve chvíli, kdy je životnost materiálu u konce, vrací se ovčí vlna do půdy, kde se přirozeně rozkládá. V této fázi uvolňuje cenné živiny do země. Přírodní ovčí vlna se rozkládá velmi krátkou dobu, zatímco většina syntetických materiálů se rozkládá dlouhé roky.